Prízemný ozón
Opakom životu prospešného ozónu v stratosfére je prízemný ozón. Ten sa vyskytuje tesne nad zemským povrchom. Ľudskému zdraviu je tento plyn veľmi nebezpečný, pretože spôsobuje dráždenie a choroby dýchacích ciest, podráždenie očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko vzniku astmatických záchvatov. Až 95 % ozónu vdýchnutého do pľúc, zostáva v organizme. Toto množstvo spôsobuje oslabenie ľudského organizmu a zvyšuje náchylnosť organizmu na infekcie dýchacích ciest.
Najmä počas horúcich letných dní, pozorujeme zvýšený vznik prízemného ozónu, v lokalitách s vysokou koncentráciou výfukových plynov zo spaľovacích motorov, kde dochádza k zvýšeniu obsahu oxidov dusíka a plynných uhľovodíkov vo vzduchu. Jednotným spoločným názvom označujeme tento jav ako suchý smog, podľa miesta svojho veľmi častého a prvýkrát pozorovaného výskytu v roku 1940 nazývaný tiež aj losangelský smog.
Všetky novo vyrábané osobné automobilky sú v posledných rokoch vybavené katalyzátormi, ktoré oxid dusíka premieňajú na interný plynný dusík a toxický oxid uhličitý na relatívne neškodný CO2.
Vďaka zavedeniu týchto opatrení sa podarilo znížiť koncentráciu prízemného ozónu vo veľkých priemyselných centrách o niekoľko desiatok percent.
Obr.č.4.kolobeh NOx a SOx [3]